Zahraniční zkušenosti s transformací
Proces transformace v Anglii a zkušenosti z praxe
Instituce – měly by nadále existovat? Jak obhájíme náklady na individualizovanější podporu s ohledem na lidská práva každého jednotlivce?
V roce 2019 by měla být zpochybněna existence velkokapacitních institucí pro osoby s mentálním postižením. Jaká je současná kvalita života a péče v rámci stávajícího modelu a jaké možnosti mohou vzniknout do budoucna? Ve Velké Británii jsme za posledních 15 let prošli cestou přechodu od poskytování péče ve velkokapacitních zařízení ke skupinovým domácnostem, a dokonce i k individuálně poskytovaným službám.
Z dosavadních zkušeností vyplývá, že pro úspěch v této oblasti je klíčová řada faktorů:
- Počáteční konflikt mezi stávajícím modelem podpory zdraví a větším rozvojem modelu podpory sociální péče
- Důležitost sdílení informací mezi všemi zapojenými subjekty a odstranění profesních hranic v průběhu tohoto sdílení informací
- Důležitost individuálního hodnocení a plánování zaměřeného na jednotlivce, zapojení všech subjektů, kteří se hodnocení a plánování účastní. Potřeba neustálé aktualizace a revize všech individuálních plánů za účelem poskytnutí správné podpory.
- Vidění nad rámec některých případů problémového chování, které se může u jednotlivců projevit, a být proaktivní a pozitivní v raných fázích i při následném plánování podpory
- Důležitost sdílení úspěšných životních příběhů, které všem umožní vidět příležitosti a možnosti. Budu s Vámi sdílet příběh Karen.
Je potřeba si uvědomit, že každá země má svůj vlastní právní systém, kulturu a postoj k péči o osoby s mentálním postižením, nicméně sdílením našich zkušeností a výzev, které v praxi nejsou ničím ojedinělým, se určitě můžeme posunout k přístupu, jenž dané osoby skutečně hodnotí jako rovnocenné v našich společnostech bez ohledu na jejich potřebu podpory.
Proces transformace v Nizozemí a zkušenosti z praxe
Dlouhodobá péče: Můžeme ji v Evropě i nadále do roku 2050 podporovat?
Vize péče o osoby se zdravotním postižením a o seniory s potřebou péče se v Nizozemí neustále vyvíjí. Otázky, které v této oblasti vznikají, jsou:
- Jakou kvalitu chceme nabídnout z hlediska životního prostředí, profesionality organizace a zaměstnanců?
- Kdo takovou péči nabídne a implementuje?
- Jakou úlohu sehraje vláda na národní, regionální a místní úrovni?
- Kdo to zaplatí?
- A podobně…
Státy Evropy v této oblasti dosud mnohé regulují s ohledem na kulturní rozdíly, zákony a předpisy platné v dané zemi. Napříč Evropou se setkáváme s prudkým zvýšením počtu seniorů a nízkým nárůstem mladých lidí. Daná skutečnost způsobuje nedostatek pracovních sil na trhu práce a znemožňuje obsazení volných pracovních míst. Myslím si, že toto je největší hrozba, které v Evropě čelíme. Na workshopu si účastníci vzájemně vymění své zkušenosti a poskytnou rady, jak by bylo možné v budoucnu realizovat péči založenou na vizi péče, která má silné podobnosti.